Dlaczego lepiej na swoim? Plusy własnej firmy

Trudne pytanie

Dziś zadano mi pytanie, dlaczego wolę próbować sił we własnej firmie zamiast zaangażować się w pracę u kogoś. Przecież finansowo jest spora szansa, że wyszłabym na tym podobnie lub nawet lepiej. Co ciekawe pytanie to zadała osoba, chcąca angażować mnie w pracę u niej…

Dlaczego własna firma??

Łatwe odpowiedzi

Kilka powodów dlaczego dobrze jest prowadzić własny biznes:

  1. We własnym biznesie Ty wyznaczasz cele. Decydujesz, że idziesz w daną stronę. Wsłuchujesz się w potrzeby klientów i na nie odpowiadasz. Nie determinuje Cię wizja przełożonych. Jest to powód egoistyczny – a jak!
  2. Pozbywanie się „sztucznej presji” – ściśle związane z powyższym. Jedyna presja jaką możesz narzucić w prowadzonej przez siebie firmie, to ta własna, np. związana z tym ile chcesz zarobić. Jeśli Twoja sytuacja życiowa się zmienia, zmieniasz cele. Planowałeś zarobić danego miesiąca 4 tysiące, jednak okazuje się, że jedziesz na miesiąc do Meksyku i jesteś w stanie tak ustawić pracę, że zarobisz 1000zł. Ktoś będzie mieć do Ciebie pretensje? Ktoś będzie cisnął? Jeśli już, to tylko Ty sam, bo może zabraknąć pieniędzy do czynszu.
  3. Czas pracy. Pracujesz kiedy chcesz. Oczywiście biznesy często załatwiasz w godzinach pracy innych, ale nikt nie ma pretensji, że wyskoczysz do urzędu, lekarza, babci itp. w samo południe.
  4. Pewne miejsce pracy. U kogoś nie zawsze ono jest. Zamiast siedzieć z założonymi rękami i zastanawiać się, dlaczego już setna firma odrzuciła Twoje CV, możesz zastanowić się co umiesz robić, co chcesz robić i stworzyć sobie miejsce na rynku. Będziesz robić to co kochasz, a nie to co z braku laku przydzielił Ci przełożony.
  5. Po okresie samodzielnego harowania, masz możliwość zarabiania na swoim biznesie nie angażując się w niego tyle co na początku. To proste w teorii, ale wymaga dużego poświęcenia. Najpierw wypracowujesz system, tworzysz firmę, powoli zaczynasz zatrudniać pracowników, specjalistów w swoich dziedzinach, aż dochodzi do momentu, że Twój biznes jest w dużym stopniu samodzielny i musisz go jedynie doglądać. Kiedy jesteś fotografem i jako osoba jesteś marką samą w sobie, to nie wróżę takiego rozwiązania, ponieważ każdy będzie chciał byś konkretnie Ty wykonywał usługę – czyli pracował. Jednak kiedy prowadzisz sklep internetowy, jesteś w stanie zacząć samodzielnie, potem zatrudnić pracowników, następnie kierownika sklepu, po to by na końcu jedynie sprawdzać jak biznes funkcjonuje.
  6. Miejsce na Twój osobisty powód. Mój osobisty powód jest bardzo prozaiczny: nienawidzę chodzić ubrana w bluzeczkę z białym kołnierzykiem, tracić pół godziny (w czasie której mogłabym spać) na make-up i inne tego typu historie. W pracy u kogoś często wymagają takich rzeczy. U siebie Ty decydujesz o stylu bycia. Możesz tworzyć luźną firmę, gdzie biały kołnierz będzie zabroniony. Możesz zakładać go tylko na oficjalne spotkania, a we własnej pracy biurowej być wyluzowanym.

Dwie strony medalu

Zdaję sobie sprawę, że większość jeśli nie każdy z tych plusów ma swoją „ciemną stronę mocy” – o nich będę jeszcze wspominać w innych wpisach. Tutaj starałam się chociaż powierzchownie pokazać „dlaczego warto”. Mam nadzieję, że Ty znajdziesz swój własny powód na powiedzenie „tak” działaniom przedsiębiorczym.