Dlaczego nie warto zakładać firmy – minusy własnej firmy

Warto – niewarto

Niedawno wychwalałam „bycie na swoim”, czyli zarządzanie własną firmą. Nie jest jednak tak, że prowadzenie biznesu jest absolutnie dla każdego. Dla mnie jest to rozwiązanie genialne, odpowiadające na moje potrzeby i charakter. Dążę do całkowitego uniezależnienia się od pracy u kogoś, dlatego każdemu to polecam. Jednak jak wszystko – ma to swoje ciemne strony. Jakie można wymienić w tym temacie munusy?

Paskudna lista

 1. Płacisz ZUS. Ubezpieczenia są niezależne od tego czy zarobiłeś w tym miesiącu, czy też nie. Możesz przez pół roku nie znaleźć żadnego klienta, a daninę Państwu i tak będziesz musiał przekazać. Będąc na ciepłej posadzie u kogoś kompletnie o to nie dbasz – Twój pracodawca odprowadza składki prosto do urzędów, a Ty tych pieniędzy nawet nie widzisz.
 2. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku podatków – z tym że one zależne są od tego jaki jest Twój dochód. Będąc u kogoś jesteś nieświadomym ile pieniędzy rzeczywiście zarabiasz, a jaki procent z tego zabiera Państwo. Pracodawca znów załatwia wszystko za Ciebie. Będąc na swoim odczuwasz czym jest płacenie podatków. Oczywiście nie jest tak, że na etacie ich nie przekazujesz – one tam tak „nie bolą”.
 3. Z jednej strony pracujesz kiedy chcesz… z drugiej pracujesz ciągle. U kogoś jesteś w stanie odciąć się od myślenia o firmie. Wychodzisz o 16:00 z biura i myślisz tylko o żonie, mężu, dzieciach, psie, znajomych i nowym filmie o Bondzie. Pracując u siebie zależy Ci na dobru Twojej firmy. Nie raz zdarzy się, że zarwiesz serię nocy i dni skupiając się na rozwiązaniu jakiegoś problemu. I nie dostaniesz premii za nadgodziny. Wspomniałam o konieczności jeżdżenia na wakacje z laptopem gotowym na pracę?
 4. Relacje z rodziną/przyjaciółmi. Nie zawsze tak jest, ale zdarza się, że rodzina nie rozumie konieczności pracy cały czas. Oni przez wiele lat pracowali od 8 do 16 i dziwnym jest, że nie możesz wpaść na niedzielny obiad na który przyjedzie ciotka Helka.
 5. Musisz być po trochu specjalistą od wszystkiego. Jeśli pracujesz samodzielnie, to zajmujesz się: stricte biznesem  np. projektowaniem stron, księgowością, musisz znać podstawy prawa, mieć pojęcie o marketingu, przyswoić techniki sprzedaży, pisać dobre teksty itp. itd. Jeśli zatrudniasz pracowników – w razie choroby któregoś musisz potrafić go zastąpić przynajmniej w stopniu dobrym, tak aby firma funkcjonowała dalej. Ponadto umiejętności managerskie będą niezbędne.
 6. I tak jak w przypadku wpisu o plusach prowadzenia własnej działalności, tak również tutaj zostawiam miejsce na Twój prywatny powód przez który odradzasz prowadzenie biznesu. Może nim być po prostu Twój charakter – wolisz pracę spokojniejszą, w której ktoś inny martwi się całokształtem firmy, a może coś jeszcze innego?

A może jednak?

Pomimo tych minusów, oraz tych, które można jeszcze dopisać, ja nadal będę przekonywać Cię, że firmę prowadzić warto, bo nie ma nic lepszego niż powiew wolności. Szczególnie wolności finansowej, do której ciężka praca nad własnym biznesem jest jedyną drogą.

 • http://www.elektryki.com.pl Wida Weronika

  Jednak pomimo tych minusów warto mieć własną firmę. Jeśli ktoś ma głowę na karku to plusy znacznie przewyższają minusy
  p.s. Fajny blog. Gratuluję autorowi.