Last Christmas i Gangam Style – czym jest mashup?

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…

Początek grudnia, wystawy slepów już od dawna przybrane są świątecznymi lampkami, co i raz można zobaczyć jakiegoś sztucznego renifera, elfa czy świętego lub nie-świętego Mikołaja. Tym wszystkim wrażeniom co roku towarzyszy odpowiednia muzyka, usłyszeć można tzw. świąteczne przeboje. A który z nich jest tym największym, najbardziej rozpoznawalnym? Dla niektórych odpowiedź będzie oczywista (bez względu na przemęczenie materiału): Last Christmas grupy Wham.

Mashup

W tym roku możemy zapoznać się z pewnego rodzaju nową aranżacją tego utworu. Nowość polega na zmiksowaniu go z tegorocznym hitem artysty o pseudonimie PSY – Gangam Style. Połączenie dwóch lub więcej różnych utworów w spójną kompozycję nazywamy właśnie mashup’em. Tego konkretnego dokonał DJ Paolo Monti.

Ocenę tego rodzaju twórczości pozostawiam do prywatnych rozważań, ale mam dziwne przeczucie, że mój fejsbuk jeszcze nie raz zobaczy ten utwór – u jednych na ścianie w ramach oryginalnego żartu, u innych jako nową jakość muzyki. Sami zobaczcie:

[vimeo http://www.vimeo.com/54526179 w=500&h=281]